PortalViP
5 info@portalvip.pl 
URODA
OPINIE FINANSE CAFE NEWS


Bezpieczeństwo na stoku

1Narciarstwo zyskuje na popularności z roku na rok, stoki zaczynają być coraz bardziej zatłoczone, co zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na wzrost bezpieczeństwa. Pośród tłumów, jeżdżących na sprzęcie o różnym standardzie i stanie technicznym, na źle przygotowanych czy utrzymanych stokach(, jakich niemało jest w naszym kraju) nietrudno o wypadek, a jego konsekwencje mogą nas czasem przerosnąć... Poniżej zamieszczamy kilka informacji, które powinny pomóc nam w tym, żeby wrócić ze śnieżnego szaleństwa w całości.
Przede wszystkim jeszcze przed sezonem należy zadbać o swoją kondycję, bo narciarstwo zdecydowanie takowej wymaga, po drugie nasz sprzęt powinien być sprawdzony i naprawiony/ wyregulowany po poprzednim sezonie. Wiązania należy dostosować do naszej aktualnej wagi ( niektórym w ciągu roku przybywa lub ginie kilka kilogramów), żeby dobrze działały i wypinały się w odpowiednim momencie. Narty powinny być zaostrzone, trzeba również sprawdzić, w jakim stanie są nasze buty, kask i kijki. Jeśli nasze umiejętności uległy znacznemu poprawieniu- wypadałoby wymienić narty na takie, których twardość będzie dla nas najlepsza. Wbrew pozorom taki przedsezonowy serwis może uratować nam życie.
Będąc już na stoku tak naprawdę trzeba mieć „oczy dookoła głowy”, bo to, że my jedziemy bezpiecznie, że mamy dobry sprzęt, albo stosujemy się do wszelkich narciarskich zasad nie oznacza, że inni narciarze też podobnie podchodzą do tematu.
Podstawowym narzędziem regulującym temat korzystania ze stoków jest tzw. Kodeks narciarski, w którym zapisane są podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze śnieżnych uciech na deskach. Jest on powszechnie znany, jednak z doświadczenia wiem, że z jego stosowaniem w praktyce są już ogromne problemy. Większość narciarzy myśli tylko o sobie, nie zastanawiając się nad tym, że mogą zrobić komuś krzywdę. Oto dekalog narciarza, który powinien być bezwzględnie stosowany na każdym, nawet najmniejszym stoku( nawet na oślej łączce);

1. Wzgląd na inne osoby.
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Panowanie nad szybkością i sposobem jazdy.
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz rodzaju i stanu trasy i warunków atmosferycznych.
3. Wybór kierunku jazdy.
Narciarz zjeżdżając z góry, dysponując większą możliwością wyboru trasy zjazdu musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi przed nim jadącemu.
4. Wyprzedzanie.
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz w takiej odległości, która nie ograniczy wyprzedzanemu swobody.
5. Przejazd przez skrzyżowanie tras narciarskich.
Narciarz zaczynając zjazd na trasie lub pólku narciarskim powinien sprawdzić patrząc w górę, w dół, czy nie sprowokuje tym niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Identyczne postępowanie obowiązuje po każdym, nawet chwilowym zatrzymaniu się na trasie lub stoku.
6. Zatrzymanie się.
Należy unikać zatrzymania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy możliwie jak najszybciej.
7. Podejście.
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.
8. Przestrzeganie znaków narciarskich.
Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
9. Wypadki.
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu winien poszkodowanemu służyć pomocą.
10. Stwierdzenie tożsamości.
Każdy, obojętnie czy sprawca wypadku, poszkodowany, czy też świadek - muszą w razie wypadku podać swoje dane osobowe.
    1  Prawnie temat bezpieczeństwa na stokach, zasadach korzystania z nich, czy postępowaniu w razie wypadku regulować będzie już od 1 stycznia 2012 r. Ustawa o ratownictwie w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich. Określa ona zasady funkcjonowania ratownictwa górskiego, zasady korzystania ze stoków itd. Została ona podpisana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniu 8 września 2011 r. Prezydent w krótkim przemówieniu wyraził podziękowania dla twórców Ustawy oraz wsparcie dla ratowników górskich w ich codziennej służbie.
Warto podkreślić, że jest to moment przełomowy, ponieważ podpisana Ustawa jest pierwszą, która reguluje i porządkuje sprawy dotyczące ratownictwa górskiego i bezpieczeństwa osób przebywających w górach. Należy mieć nadzieję, że dzięki niej turyści i narciarze będą mogli czuć się bezpieczniej w naszych pięknych górach, a ratownikom pozwoli skoncentrować się całkowicie na ratownictwie i podnoszeniu kwalifikacji, by mogli oni skuteczniej nieść pomoc potrzebującym.
Niezmiernie istotnymi rzeczami, jakie reguluje ustawa, rzeczami, które dotyczą bezpośrednio nas wszystkich korzystających z terenów górskich, czy to podczas zimy korzystając z ośrodków i terenów przygotowanych do uprawiania sportów zimowych, czy też poprzez pieszą eksplorację gór, jest regulacja zasad bezpiecznego korzystania z nich, oraz stawianych wobec korzystających wymagań.
        Dla osób uprawiających sporty zimowe najważniejsza zmianą jest usankcjonowanie zakazu przebywania i uprawiania sportów zimowych (narciarstwa, snowboardu, etc.) na terenach do tego przygotowanych przez osoby pod wpływem alkoholu, oraz pozostających pod wpływem środków odurzających. W obowiązku właścicieli prywatnych terenów pozostaje nie dopuszczenia takich osób do korzystania z nich, właściciel takiego terenu będzie miał również prawo wyprosić osobę nietrzeźwą ze swojego terenu. Natomiast osoby złapane „na gorącym uczynku” już na stokach, mogą zostać ukarane mandatem, lub karą grzywny. Ustawa nakłada również obowiązek noszenia kasku ochronnego przez dzieci i młodzież do lat 16.
Roz.7.art.44.:
1 .Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.
2.Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osoba do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez te osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.
Narciarstwo to piękny sport- to duża dawka ruchu dla całego organizmu, wdychanie świeżego powietrza, podziwianie pięknych widoków, jednak ilość kontuzji powstałych podczas jego uprawiania jest ogromna. Czasem zdarza się wypadek bez naszej winy, kilka sekund, które jest brzemienne w skutki przez kolejne lata naszego życia, wiele osób ginie na stokach( brak kasku). Dlatego musimy myśleć nie tylko o dobrej zabawie, ale też o bezpieczeństwie. Gdyby nie zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i używanie kasku podczas jazdy na nartach, pewnie już nie pisałabym dla Państwa tego artykułu... Uważajcie i bawcie się dobrze!!!

http://www.bezpiecznienastoku.pl/index.php?go=kodeks
http://www.gopr-podhale.pl/wpis.php/w.370/m.1
http://s-nikiel-mojegory.pl/artykuly/artykuly/ratownictwo/ratownictwo.index.html

K.K.
CAFE NEWS
URODA
OPINIE
FINANSE
FACEBOOK
1
1
1
1
1www.marketingvip.pl