PortalViP
5 info@portalvip.pl 
URODA
OPINIE FINANSE CAFE NEWSPies to też obowiązek

    Kto z nas choć raz w życiu nie miał psa? Albo chociaż o nim marzył? Pewnie każdy... Od najmłodszych lat dzieci proszą rodziców, żeby kupili do domu pieska. Pies to niezwykła przyjemność, ale należy także pamiętać, że to obowiązek, że ma swoje uczucia i nie możemy się go pozbyć, jak już się nam znudzi, albo przestaje się mieścić w naszym codziennym grafiku. Może być wspaniałym przyjacielem, towarzyszem naszego codziennego życia, motywatorem do różnego rodzaju działań itd. Pies odgrywa inną rolę na każdym etapie naszego rozwoju.

W dzieciństwie jest czymś w rodzaju żywej maskotki, towarzyszem zabaw, „przytulakiem”, uczy dzieci odpowiedzialności, poczucia obowiązku( bo trzeba przecież wyjść z psem na spacer, dać mu jeść i pić). W najmłodszym wieku pomaga nam poznawać świat zwierząt. Maluch zauważa, że są też inne żywe istoty niż mama, tata, ono, rodzeństwo, babcia i kolega z placu zabaw. Że są one inne niż my, ale 1też czują, chodzą, jedzą, oddychają i nie można im robić krzywdy. Że mają na sobie takie miękkie coś ;) co jest miłe w dotyku i do czego można się przytulić. Piesek dla małego dziecka może być też pomocny w nauce chociażby anatomii- ma przecież ucho, oko, nos... W późniejszym wieku czworonóg może być świetnym towarzyszem do zabaw; biegania po łące, szaleństw w śniegu. Jego obecność w życiu dziecka zdecydowanie łagodzi obyczaje, agresywne zachowania. Wystarczy się do psiaka przytulić i czujemy się zdecydowanie lepiej. Kiedy jesteśmy nastolatkami, mamy huśtawki nastrojów i nie możemy dogadać się z otoczeniem, bo jesteśmy w okresie buntu- jedynym przyjacielem, do którego możemy wszystko powiedzieć jest nasz pies. On nas nie wyśmieje, nie zdradzi, nie opowie innym naszych sekretów. Gdy jest ciężko i źle, gdy się płacze- wystarczy, że nasz przyjaciel podejdzie, poliże, pomerda ogonem i od razu robi się lżej na duszy. Czworonóg jest świetnym lekiem na samotność. Bywa też jedynym impulsem, który motywuje nas do działania. Nawet jeśli nic nam się nie chce, mamy zły humor, nie mamy czasu- z pieskiem trzeba wyjść na spacer, pobawić się z nim. Na spacerach ze zwierzakami zawierane jest mnóstwo wartościowych znajomości. Miło jest bowiem spotkać kogoś o podobnych zainteresowaniach, jak my, kogoś kto też kocha swojego czworonożnego przyjaciela. Zawsze później można spacerować w większym gronie. Często zdarza się, że z takich czy innych powodów, lekarz zaleca nam dużo ruchu, przebywanie na świeżym powietrzu, spacery. W tym też nasz piesek jest pomocny. Zawsze przecież przynajmniej jest spacerować z nim, niż samemu. Nie wspominam już o bardziej specjalistycznych rolach psa, jak przewodnik dla niewidomych, pies ratownik, pies policyjny czy zwierzak do dogoterapii w pracy z niepełnosprawnymi ludźmi.
1Większość psów ma mnóstwo niespożytej energii i mnóstwo pozytywnych uczuć. Miło jest wracać do domu i widzieć, jak nasz piesek skacze z radości na nasz widok. Dla większości ludzi z biegiem lat( nawet dla tych, którzy się do tego nie przyznają) pies staje się członkiem rodziny, jest nam tak bliski jak wszyscy domownicy, a gdy mu się coś dzieje, martwimy się o niego i opłakujemy go jak kogoś najbliższego. Tak, czy inaczej, posiadanie psa ma mnóstwo pozytywnych aspektów. Pies może dać nam dużo radości i szczęścia, nie możemy jednak zapominać, że w zamian za to co on daje nam, my powinniśmy o niego należycie dbać. Pies to nie przedmiot. Trzeba o niego dbać. powinniśmy mu zapewnić odpowiednie warunki bytowe. Egoizmem można nazwać trzymanie dużego psa w małym mieszkaniu w bloku. Zwierzę najzwyczajniej w świecie się męczy, zwłaszcza, jeśli to rasa, która potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu. Trzeba swojemu zwierzakowi dawać dużo czułości, uwagi i czasu. Pamiętać o karmieniu, pojeniu, spacerach, wizytach u weterynarza itd. Nie można zostawiać go całymi godzinami samego w domu. Powinno się pamiętać o kąpieli, czesaniu, o tym, że nie może marznąć zimą na mrozie.  Nie może być tak, że wyrzucamy swojego zwierzaka, gdy się nam znudzi, albo gdy nie możemy go zabrać ze sobą na wakacje np. do Tunezji itp. Jeśli podróżujemy, pies powinien mieć zapewnione jedzenie, picie i możliwość jakiegoś ruchu przynajmniej raz na jakiś czas. Niedopuszczalne jest zostawianie zwierzęcia samego w nagrzanym samochodzie na kilka godzin na parkingu pod marketem- to nieludzkie.
 1Psy bywają też agresywne( wszystko zależy od rasy i tego, jak go ułożymy/ wytresujemy), trzeba więc dbać o bezpieczeństwo innych w otoczeniu naszego zwierzaka. Na spacery zabierać go na smyczy, zakładać kaganiec. Może dla nas nasz piesek nie jest groźny, ale nie wiadomo jak zareaguje na małe dziecko bawiące się w piaskownicy, na innego psa, albo na nietrzeźwą osobę. Jeszcze innym aspektem posiadania psa jest to, że trzeba po nim sprzątać i to nie tylko w naszym domu, na naszym podwórku ale też w parku itd. Psiaki zamieszkujące tereny wiejskie powinny mieć odpowiedni dach nad głową, czyli ocieplaną budę. Zawsze powinny mieć coś do picia. Jeśli już musimy zapinać je na łańcuch- wypadałoby, żeby nie był on ciasny, żeby nie robił krzywdy psu. Zdecydowanie jednak lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest umieszczenie zwierzaka w kojcu. Nie należy kupować psów należących do agresywnych ras, gdyż mogą one zrobić krzywdę obcym ludziom, ale także naszym bliskim a nawet nam. Nigdy nie wolno zaufać zwierzęciu w 100%- to jednak tylko zwierzę, chociaż bardzo inteligentne. Na świecie jest tyle ras psów, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pieski są różnej wielkości, różnej maści, mają różną sierść, różne charaktery. Ich różnorodność bywa zaskakująca. Gdzie poznać tę różnorodność? Skąd zaczerpnąć informacje jaki pies będzie dla nas najbardziej odpowiednim towarzyszem? Źródeł jest wiele. Można zaczerpnąć wiedzy w internecie, kupić jakiś poradnik w księgarni, skontaktować się z najbliższym Związkiem Kynologicznym, czy odwiedzić którąś z wielu organizowanych wystaw psów rasowych.
W dniach 11-12 lutego 2012 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej na Podpromiu w Rzeszowie odbyła się V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Na niej to można było podziwiać przeróżne rasy psów, obejrzeć ciekawe pokazy w których brały udział czworonogi, porozmawiać z ich właścicielami. Impreza była bardzo ciekawa, i mały i dorosły zwiedzający znalazł tu coś dla siebie m.in. pokazy psów ratowników i psów policyjnych, rywalizację psów różnych ras, można było zrobić zakupy dla naszych milusińskich ( karmy, obroże, ciuszki, preparaty i narzędzia do pielęgnacji psa itp.) Takie imprezy zdecydowanie polecam- ja z pewnością wybiorę się jeszcze na podobną imprezę nie jeden raz.
 KK  
CAFE NEWS
URODA
OPINIE
FINANSE
FACEBOOK
1
1www.marketingvip.pl