PortalViP
5 info@portalvip.pl 
URODA
OPINIE FINANSE CAFE NEWS


D
Storczyki - Orchidee

     

Piękne, trwałe, majestatyczne. Mają tysiące kształtów, wielkości i kolorów- storczyki.

Orchidee to rośliny znane na całym świecie już od wielu lat. Pierwsze okazy do Europy zostały przywiezione już w XVI wieku. Bardzo szybko zrobiły furorę, ich popularność z dnia na dzień rosła i coraz więcej ludzi zaczęło je uprawiać. W dzisiejszych czasach znamy wiele odmian tej rośliny, a niektóre z nich tak jak Falenopsis , można spotkać w każdej kwiaciarni. Storczyki mają mięsiste, zielone liście, spomiędzy których wyrastają zgrubiałe łodygi. Na ich szczycie pojawia się od kilku do kilkudziesięciu kwiatów o różnych kolorach kształtach. Mogą to być drobne, ale eleganckie kwiaty jak u odmiany Motylnik , czy Hemaria lub duże i dumne jak u Sabotek .

Wymagania storczyków są bardzo różne. Temperatura powinna być dość wysoka, jednak niektóre odmiany, takie jak Katleja lub Coelogyne, potrzebują nieco niższych w okresie spoczynku. Są także odmiany, które preferują niższą temperaturę przez cały rok np. Cymbidium . Wolą stanowiska dobrze oświetlone. Lubią miejsca bardzo wilgotne, dlatego niektóre odmiany muszą być trzymane w specjalnie do tego przeznaczonych orchidariach. Podlewamy wodą miękką o temperaturze pokojowej. Storczyki nie znoszą wody twardej. Podlewamy za każdym razem, kiedy podłoże nie jest wilgotne. Nawozimy mało, mocno rozcieńczonymi nawozami.

Roślina ta jest wyjątkowo ozdobna. Nadaje się prawie do każdego wnętrza. Wspaniale wygląda samotnie na parapecie, jak również w towarzystwie innych kwiatów. Jest idealnym prezentem na różne okazje.

Okres kwitnienia jest zależny od warunków, jakie się zapewni Orchidei. Dlatego można sterować okresem kwitnienia tego kwiatu, a także sprawić, by kwiaty pojawiały się na nim przez cały rok

Przez wiele lat storczyki uważane były za pasożyty, wręcz chwasty. Obecnie podejście do nich jest zupełnie inne.

1Moja przygoda z tymi kwiatami rozpoczęła się jakieś 3 lata temu, kiedy to dostałam w prezencie pierwszego storczyka. Był to jasnożółty Falenopsis, urzekł mnie swoim kolorem, mnogością kwiatów i długością kwitnięcia. Na początku nie wiedziałam, jak o niego dbać, jednak starałam się, jak mogłam. Zaczęłam też dokupować kolejne okazy. Ze względu na ceny zdrowych, kwitnących orchidei w kwiaciarniach, starałam się zakupów tych dokonywać raczej w różnego rodzaju marketach, czy na wyprzedażach w kwiaciarniach( przekwitnięte egzemplarze). Po pewnym czasie i zakupie kilku sztuk zrozumiałam, że nie są to wcale rośliny bardzo łatwe w utrzymaniu. Mają określone wymagania co do natężenia światła, czy podlewania. Niestety nie obyło się bez utraty 2 czy 3 egzemplarzy( za mało światła, zbyt obfite podlewanie). Spowodowane było to moją niewiedzą a jaki sposób dbać o te cuda. Zaczęłam więc czytać w internecie na ich temat, zakupiłam też  książkę, w której opisane były sposoby dbania o te rośliny. I tu kolejne zaskoczenie- w różnych miejscach opisane są różne sposoby dbania o nie. Niektóre z nich są zupełnie sprzeczne. Różne są szkoły w kwestii ich podlewania i traktowania po przekwitnięciu, żeby jak najszybciej znowu cieszyły nas swoim widokiem. Po jakimś czasie doszłam do tego, że w moim mieszkaniu odpowiednie światło dla nich jest tylko w jednym pokoju, że tylko w nim się dobrze ”czują” i pięknie rosną/kwitną. Również chwilę obserwacji zajęło mi dojście do tego, jak z nimi postępować w kwestii podlewania. Od jakiegoś czasu nie mam już z tym wszystkim żadnego problemu. 1Roślinki pięknie rosną, po odpoczynku wypuszczają nowe pędy i kwitną jeszcze piękniej niż w poprzednim okresie kwitnienia. Rośliny są piękne, majestatyczne, mają ciekawe kształty i kolory. Najbardziej cieszy ich kwitnienie w czasie zimy. Gdy na dworze jest śnieg i siarczysty mróz, a moje maleństwa kwitną i na oknie mam lato. Poza tym uważam, że istotne jest też to, jakie mamy do nich podejście. Myślę, że moje roślinki czują, że je uwielbiam i jak bardzo cieszy mnie ich obserwowanie. To taki pozytywny aspekt na oknie. Polecam każdemu posiadanie tych epifitów, gdyż dają dużo radości i satysfakcji, a nie są wcale aż tak trudne w uprawie.K.K.

Żródło: www.swiatkwiatow.pl/storczyk-storczyki-orchidea-orchideceae-id506.html
CAFE NEWS
URODA
OPINIE
FINANSE
FACEBOOKwww.marketingvip.pl