News Portal
newsportal.pl info@newsportal.pl
URODA OPINIE FINANSE CAFE NEWSZimą w góry - tak - w Gorce
News Portal News Portal News Portal

Zima dla turystów

                                                   ZIMĄ W GÓRY? - TAAAK W GORCE!!!


Zima dla wielu turystów górskich to „martwy sezon”. Zasypane szlaki, zagrożenia lawinowe i gruba warstwa śniegu sprawia, że wielu turystów opuszcza szalki turystyczne na rzecz stoków narciarskich lub innych zimowych form wypoczynku. Jednak zima w górach ma niezwykły urok. Oczywiście, zimowe wyprawy wymagają specyficznego przygotowania. Bardzo ważna jest odpowiednia odzież, ciepła, nieprzemakalna i „oddychająca” oraz nieprzemakalne buty. Szczególnie istotna jest umiejętność orientacji w terenie na podstawie mapy i kompasu, ponieważ oznaczenia szlaków turystycznych mogą być zupełnie zasypane.
               Zima w górach wymaga również dużej sprawności fizycznej, poruszanie się po śniegu jest o wiele bardziej wyczerpujące niż po górskiej ścieżce latem. Poza tym, przejście szlaku trwa o wiele dłużej niż w innej porze roku. Wybierając trasę przejścia należy ją dostosować do swoich umiejętności poruszania się w terenie, sprawności fizycznej oraz doświadczenia w zimowych przejściach.
            Dla turystów, którzy chcą rozpocząć zimową górską przygodę polecam Gorce. To pasmo górskie znajduje się z Małopolsce, pomiędzy Rabką i Nowym Targiem na zachodzie, a Pieninami i Beskidem Sądeckim na południowym wschodzie. Gorce charakteryzują się łagodnym ukształtowaniem. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310m). Stanowi on jednocześnie centralną część całego masywu, skąd rozchodzi się kilka ramion. Do najwyższych szczytów w Gorcach należą również: Jaworzyna (1288m), Kudłoń (1276m), Gorc (1228m), Mostownica (1251m) . Gorczańskie szczyty są z reguły zalesione, jednak prowadzony przez stulecia wypas owiec sprawił, że występują tu bardzo malownicze polany o dużych walorach widokowych. Gorce to teren bardzo atrakcyjny krajobrazowo, a z licznych polan rozciągają się piękne widoki na Podhale, oddalone o kilkadziesiąt kilometrów – Tatry oraz Beskidy (m.in. Babia Góra).   News Portal Gorce Gorce to teren bardzo atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowo. Najwartościowsze przyrodniczo obszary Gorców wchodzą w skład Gorczańskiego Parku Narodowego. Największym naturalnym bogactwem tych gór jest zachowana puszcza karpacka. Najmniej zmienione przez człowieka są dolnoreglowe lasy mieszane, zwane buczyną karpacką. Na rozległym obszarze wiekowe drzewa naturalnie obumierają, ustępując miejsca młodemu pokoleniu. Rozległy kompleks leśny oraz liczne polany tworzą ciekawą szatę roślinną Gorców i stanowią środowisko życia dla licznych zwierząt.
          Szczególną wartość dla krajobrazu i przyrody Gorców mają polany reglowe. Powstały one w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Pozostałością dawnej kultury są drewniane szałasy reprezentujące regionalne budownictwo zagórzańskie i podhalańskie. Gorce stanowią obszar niezwykle atrakcyjny turystycznie ze względu na liczne szlaki turystyczne. Znajduje się tam gęsta sieć szlaków pieszych, spacerowych, konnych czy tematycznych. Uprawianie zimowej turystyki pieszej ułatwiają znajdujące się na tym terenie schroniska górskie m.in. na Maciejowej, Starych Wierchach oraz pod Turbaczem. Zawsze możemy się w nich zagrzać, napić lub zjeść coś ciepłego oraz przenocować.
       Oprócz turystyki pieszej, znajdujące się tutaj wyciągi narciarskie powodują, że Gorce stanowią interesujący rejon również dla wielbicieli narciarstwa. Gorce to z pewnością atrakcyjny teren dla turystów pragnących rozpocząć przygodę z zimową turystyką pieszą, dla osób pragnących wypocząć na łonie natury oraz dla amatorów białego szaleństwa.

PG

CAFE NEWS
URODA
OPINIE
FINANSE
  • Kontakt
  • Sugestie
  • Uwagi i Opinie
  • Kontakt
  • Archiwum
  • Współpraca
News Portal
35-234 Rzeszów
ul. Trembeckiego 11A/316/n

m300.pl