Oczekiwania sprzedających mieszkania rozmijają się z rzeczywistością. Średnio aż o kilkanaście procent

Oczekiwania sprzedających mieszkania rozmijają się z rzeczywistością. Średnio aż o kilkanaście procent

Pierwsza połowa 2023 r. przyniosła powiększenie się rozwarstwienia pomiędzy średnimi oczekiwaniami sprzedających mieszkania z drugiej ręki a średnimi kwotami faktycznie płaconymi za nie – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. W największych polskich miastach normą są kilkunastoprocentowe różnice.

Drugi kwartał na rynku wtórnym stał pod znakiem zatrzymania, obserwowanej trzy miesiące wcześniej, korekty cen. Zdecydowanie mocniej wzrosły średnie oczekiwania sprzedających mieszkania z drugiej ręki. Tym samym średnie oczekiwania sprzedających mieszkania drugiej ręki w sześciu największych polskich miastach coraz mocniej rozmijają się z rzeczywistością.

W II kw. 2023 r. największą różnicę zanotowano w Poznaniu. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, średnia cena ofertowa zanotowana w stolicy woj. wielkopolskiego w II kw. 2023 r. (średnio 9956 zł/mkw.) była o 19,3 proc. wyższa od średniej ceny transakcyjnej (średnio 8346 zł/mkw.). Nominalnie przeciętne oczekiwania sprzedających były więc o ponad 1,6 tys. zł/mkw. wyższe od średnich kwot wpisywanych w aktach notarialnych.

Nominalnie największe różnice, z uwagi na wysokie stawki, panowały w dwóch najdroższych miastach: Warszawie (+2117 zł/mkw.) oraz Krakowie (+2008 zł/mkw.).

Choć oczywiście trzeba wziąć poprawkę na fakt, iż część mieszkań, które trafiły do oferty w II kw. 2023 r., nie zostały sprzedane w tym czasie, a więc nie znalazły odzwierciedlenia w średniej cenie transakcyjnej za II kw. 2023 r., to jednak tak znaczące różnice mogą wskazywać, że wstępne oczekiwania sprzedających mieszkania z drugiej ręki w czasie ekspozycji oferty i ostatecznych negocjacji ulegają poważnej weryfikacji.

W każdym spośród sześciu największych polskich miast różnice między średnimi cenami ofertowymi a transakcyjnymi zanotowanymi w II kw. 2023 r. przekraczały 10 proc. Najmniejszą różnicę – 10,4 proc. – odnotowano we Wrocławiu.

W każdym z analizowanych miast rozwarstwienie pomiędzy średnimi oczekiwaniami a kwotami wpisywanymi w aktach notarialnych wzrosły względem II kw. 2022 r. Najmocniej – o 13,4 pp. w ujęciu rocznym – w Łodzi.

To przede wszystkim efekt ostatniego kwartału. Wzrost w ujęciu kwartalnym wyniósł bowiem 6,1 pp. O ponad 5 pp. w ujęciu kwartalnym powiększyła się także różnica między pomiędzy średnią ceną ofertową a transakcyjną w Poznaniu.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” wystrzelił popyt na hipoteki

W opinii ekspertów zajmujących się rynkiem nieruchomości wzrost stawek to pokłosie zapowiedzi, a następnie wprowadzenia już w lipcu 2023 r. programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, ale również zmniejszenia bufora bezpieczeństwa dla kredytów hipotecznych, co przełożyło się na wzrost zdolności kredytowej, o czym w artykule „Zdolność kredytowa – mała górka po dramatycznych spadkach” pisał Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

Łatwiejszy dostęp do kredytu i już sama zapowiedź programu Bezpieczny kredyt 2 proc. przyniosły wzrost popytu na mieszkania. Deweloperzy notowani na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w II kw. 2023 r. sprzedali 5447 lokali – o 33,8 proc. a nominalnie o blisko 1,4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r.

W lipcu wystrzeliło rosnące już w poprzednich miesiącach zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w lipcu 2023 r. o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 43,5 tys. potencjalnych kredytobiorców – o 97,5 proc. więcej niż w czerwcu oraz o 208 proc. więcej niż w lipcu 2022 r.

W opinii części analityków wzrost popytu na mieszkania jest jednak wzrostem sztucznie wykreowanym i wynika z przesunięcia transakcji w czasie przez klientów odkładających zakup mieszkania w oczekiwaniu na wejście w życie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” oraz tych, którzy przyspieszyli swoje decyzje o zakupie mieszkania z uwagi na obawy przed wcześniejszym wyczerpaniem środków z puli programu.

Źródło: Bankier.pl

Oczekiwania sprzedających mieszkania rozmijają się z rzeczywistością. Średnio aż o kilkanaście procent
Osiedle mieszkaniowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *